Már a tartalékaikat kénytelenek felélni a hazai utazási irodák

2020. július 28. 09:00

Ellehetetlenülhet az utazásszervezés a téli hónapokra is.

2020. július 28. 09:00
null

Kérdéses a téli utazási idény forgalma, ugyanis egyelőre a magyar kiutazók által kedvelt összes térség tiltott zónában van – ismerteti a keddi Világgazdaság cikkét az MTI.

A gazdasági napilap cikke szerint csak heti nyolc charterjáratot tudnak működtetni az utazási irodák a nyári főszezon közepén, holott tavasszal még a tavalyi járatok számának a negyedében, azaz heti húszban bíztak. A szervezett, csoportos magyarországi beutaztatás számai ennél is rosszabbak, az utazási irodák éves szintű bevételeinek csökkenése már szinte biztosan megközelíti a 80 százalékot - mondta a Világgazdaságnak Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnöke. A szakmai szervezet ezért nemrég levélben kérte a pénzügyminisztertől és az állami turizmusirányítás illetékeseitől a június 30-án lejárt járulékkedvezmény és a rövidített munkaidő lehetőségének kiterjesztését az utazási irodák számára február 28-ig. Erre azért lenne szükség a jövő tavaszig, mert a Külgazdasági és Külügyminisztérium időközben a piros kategóriába sorolt országok mindegyikét átminősítette első kategóriájú, vagyis utazásra nem javasolt országgá. Ennek következtében ellehetetlenülhet az utazásszervezés a téli hónapokra is, hiszen egyik érintett ország – a karibi térség, a Seychelle-szigetek, Bali és Thaiföld – sem javasolt utazási célpont – mondta Molnár Judit.

Mint azt a Varga Mihály pénzügyminiszternek, valamint Palkovics László innovációs és technológiai miniszternek eljuttatott levélben megfogalmazták, az alacsony árrés és a költségek magas aránya miatt az irodák tartalékai elfogytak, a finanszírozás ellehetetlenült. Emiatt óhatatlanul vállalkozások szűnhetnek meg, de még az optimista forgatókönyvvel és erős pénzügyi háttérrel rendelkező irodák is legalább 50-60 százalékos további leépítésre kényszerülhetnek. Akár olyan, 25-30 éves szakmai tapasztalatú, pótolhatatlan nemzetközi szakmai kapcsolatokkal rendelkező, magas színvonalú szolgáltatást kínáló vállalkozások is megszűnhetnek, amelyek pótlása évekig eltarthat. Emiatt – a levél szerint – Magyarország versenyképessége erősen romolhat a környező országokkal szemben a be- és a kiutaztatás terén is.

(MTI)

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tevevanegypupu
2020. július 28. 19:19
A legtöbb nagy gazember..átverik az utazókat, sokszor nem a befizetésnek megfelelő kategóriás szállodákban helyezik el az utasokat, körülbelül úgy bánnak velük mint az általános iskolák alsó osztályaival..iszonyú haszonnal dolgoznak összeállva külföldi utazási irodákkal..és amennyire csaklehet kiszipolyozzák az idegenvezetőket is..
békalepcse
2020. július 28. 14:16
Hát rám ne számítsanak, biztosan nem fogom kisegíteni őket egy forinttal se! Eddig se szívesen utaztam, azt is inkább magán szervezésben, most meg biztosan nem fogok.
Jack Reynor
2020. július 28. 11:40
"Akár olyan, 25-30 éves szakmai tapasztalatú, pótolhatatlan nemzetközi szakmai kapcsolatokkal rendelkező, magas színvonalú szolgáltatást kínáló vállalkozások is megszűnhetnek, amelyek pótlása évekig eltarthat." Az érvelésnek ez a része nagyon rossz. Nem egy hidat robbantanak fel és nem törlődik a dolgozók tapasztalata sem. Amíg nincs karibi, bali utazás, addig nem kell oda utazásszervező. Ha lesz rá igény és lehetőség, akkor majd megint lesz azonnal. Mit kellene ezen 25-30 évig fejleszteni?
robben
2020. július 28. 10:44
Függetlenül a jelenlegi helyzettől, csak az életképes vállalkozás, amire van igény. Mesterségesen fenn lehet tartani dolgokat (pl. jó mezőgazdasági területen vas és acél országát építeni), de az hosszú távon nagyon költséges. 30 évvel ezelőtt alig volt egy-két utazási iroda, mert nem volt rá igény.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!